11. 10. 2024 Cyklopočítač Magene C606 první dojmy

Pro zaznamenávání svých tras již asi šest let používám zařízení od Garminu. Začínal jsem na  základním modelu hodinek Garmin F35. Pak jsem si pořídil na koloběžku nemapový cyklopočítač Garmin Edge 130 a hodinky F35 vystřídal jiný model od Garmina – Garmin Instinct 1.

Vše byly modely bez možnosti zobrazování map.  Umožňovaly tedy navigaci po slepé mapě. I jsem si to vyzkoušel a bylo to dokonce dobře použitelné. O tom jsem se několikrát sám přesvědčil.

Nicméně jsem pokukoval po něco s možností zobrazení map. Takže vloni Instincty nahradil nejvyšší model hodinek řady Forerunner 955.

Ty jsem začal používat k zaznamenávání všech aktivit i těch koloběžkových. Garmin edge skončil v šuplíku. Částečně to bylo i tím, že jeho výdrž byla mizerná – 4 max. 5 hodin.

Pro pouhé zaznamenávání tras mi hodinky plně vyhovují. Pro to mé ježdění kolem komína je to ideální, ale pokud je chci použít na navigaci někde kde to neznám, tak již to není to pravé ořechové.  I když to nebylo tak často jako bez nich, tak stejně jsem byl nucen občas zastavit a podívat se na mapu v telefonu.

Skončilo to tím, že jsem začal experimentovat s mobilem na řidítkách. Nechci ale na to používat můj hlavní mobil. Nerad bych ho rozbil. Přecijen je to poslední záchrana. Takže jsem párkrát jel podle trasy naplánované v mapách CZ a zobrazované na starším mobilu na řidítkách. To bylo super. Ale mělo to zase další negativa. Jednak výdrž telefonu je obdobná jako u nemapového edge a pak kapky potu, které mi kapaly na display, mi přepínaly zobrazení.

Takže jsem začal uvažovat o nějaké mapovém cyklopočítači. První volba by asi byl garmin modely, které jsou primárně  zaměřené na zaznamenávání výkonu. Ty ale mě který jezdí primárně pro radost a zdraví přišly zbytečné a drahé.

Zaměřil jsem se tedy na „cykloturistický“ model Garminu Edge Explore, který je již ve verzi 2, ale dá se ještě pořídit první verze.

Ale ještě jsem i zkoumal jiné značky a narazil jsem na značku Magene a jejich modely C606

a C506.

Přečetl jsem si pár recenzí a podíval se na několik videí na youtube. Rozdíl mezi modely je jen ve velikosti displaye (2,8 vs. 2,4 palce). Tak když jsem model C606 viděl za pěknou cenu a měl jsem ještě kód na 10% slevu, tak jsem se rozhodl jej pořídit. Bohužel po objednání, ještě než přišel, se objevil v za ještě zajímavější cenu 2 799 Kč na Koloshopu, smůla.

Používat ho budu pro navigaci, pro záznam tras budu používat dál hodinky od Garmina.

Nicméně je to trochu jiný způsob používání a nastavování než u Garminu. Primární je nastavení z mobilní aplikace Onelapfit. Vše se musí nastavit v ní, včetně obrazovek a jednotlivých polí. Není žmoná konfigurace v cyklopočítačí a ani neexistuje webové rozhraní aplikace, která by bylo přístupné z PC i když je aplikace cloudová. Má ale podporu Stravy. Cyklopočítač má zato podporu wifi, bohužel jen 2,4 GHz a zřejmě neumí vyšší zabezpečení. Nepodařilo se mi připojit na domácí wifi, kde mám nejvyšší možnou konfiguraci zabezpečení. Ale přes hotspot z telefonu to šlo. Budu ještě experimentovat a pátrat, kde je problém.

Wifi připojení je nutné pro stažení map, nelze je stáhnout přes počítač nebo mobil a nahrát je přes USB ani bluetooth. Nelze jej ani připojit k PC jako mass storage device.

Cyklopočítač jsem již vyzkoušel v praxi na koloběžce.

Nejdříve jsem vyzkoušel záznam trasy, kdy jsem paralelně měl její záznam zapnutý i v hodinkách.  Zároveň jsem si do něj posílal z hodinek tep. Vypadá to dobře a použitelně. Po druhé jsem si zkusil i navigaci. Zobrazení mapy tedy není jako z map CZ. Vychází OpenStreetmap a nemá nějak moc detailů. Ani není moc rozlišen typ cesty. Nicméně pokud si trasu naplánuju doma v PC a nahraju do cyklopočítače, tak je to v pohodě použitelné.  Uvidíme, jak to bude s aktualizaci map. Do cyklopočítače jsem nahrál trasu a úmyslně jsem jel jinudy. Líbí se mi zobrazení toho, že nejsem na trase, kdy je na display červená čára od místa trasy ke kurzoru aktuální polohy. Za tu cenu si myslím velmi slušný cyklopočítač. Níže obrázky z aplikace Onelapfit v telefonu

a pro porovnání stejná aktivita v Garminu tamtéž

#THRHNI SI NOHOU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..